Wczytuję dane...

Drożdże suszone a świeże – czym się różnią?

Drożdże suszone a świeże – czym się różnią?

Podczas przygotowywania ciasta lub wypieku zdarza się, że w przepisie czytamy o konieczności użycia – na przykład – 14 gramów suszonych drożdży instant. Pech polega na tym, że w naszej lodówce znajdują się jedynie drożdże świeże. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy drożdże suszone można zamienić świeżymi i na odwrót? Czym w ogóle się one różnią? Sprawdźmy!

Czym są drożdże?

Drożdże to eukariotyczne, jednokomórkowe mikroorganizmy, które zalicza się do królestwa grzybów. Te, które znamy z naszych lodówek i szafek kuchennych należą do tak zwanych drożdży szlachetnych, odgrywających dużą rolę w przemyśle spożywczym i fermentacyjnym. Są one wykorzystywane między innymi przy produkcji wina, piwa, w gorzelniach oraz – jak z łatwością możemy się domyślić – w piekarniach.

Drożdże spożywcze – świadomie lub nie – wykorzystywane są przez ludzi już od tysięcy lat. O ich prozdrowotnych właściwościach pisał już Hipokrates, który twierdził, że oczyszczają jelita i wzmacniają organizm. I rzeczywiście, drożdże są bogate w białka, tłuszcze, przyswajalne węglowodany i witaminy z grupy B. Grecki filozof miał zatem rację

Ale to nie wszystko. Drożdże pozytywnie wpływają także na kondycję włosów i skóry oraz strukturę paznokci. A wszystko to dzięki wielu składnikom mineralnym.

Drożdże instant a świeże – na czym polega różnica?

Drożdże świeże to klasyka, z której korzystały nasze babcie i prababcie. Najczęściej w sklepach znajdziemy kostki o gramaturze 40-200 gramów. Odpowiednio przechowywane – czyli w lodówce – doskonale nadają się do robienia rozczynów wodnych i mlecznych, potrzebnych do robienia pieczywa czy ciastek.

Suche drożdże instant to alternatywa, która cieszy się coraz większą popularnością. Są to niewielkie granulki dostępne zazwyczaj w saszetkach 7-8 gramów. Ich zaletą jest fakt, że można dodać je do pozostałych składników bez przygotowywania rozczynu. Doświadczeni cukiernicy twierdzą, że drożdże suszone należy stosować do ciast lekkich, w których zawartość cukru nie jest większa niż 5%. Przyjmuje się jednak, że drożdże instant można stosować zamiennie ze świeżymi – trzeba tylko pamiętać o odpowiednim dobraniu proporcji.

Przeliczanie drożdży świeżych na suszone

Oba rodzaje drożdży dają podobne efekty, jeśli są odpowiednio przeliczone. Przyjmuje się, że 25 gramów drożdży świeżych odpowiada 7 gramom produktu instant. Jest to o tyle wygodne, że – jak wspomnieliśmy – producenci pakują drożdże instant najczęściej w siedmio- lub ośmiogramowe saszetki. Trzymając się zatem przykładu z początku artykułu… nie masz 14 gramów drożdży instant? Zrób rozczyn z 50 gramów świeżych!