Wczytuję dane...

Zmarł „ojciec tiramisu”. Kim był Ado Campeol?

Zmarł „ojciec tiramisu”. Kim był Ado Campeol?

Tiramisu to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych włoskich deserów. Biorąc pod uwagę fakt, że jest on bardzo prosty w przygotowaniu, zaskakujące może być to, że tiramisu zostało wynalezione stosunkowo niedawno. 30 października 2021 roku zmarł Ado Campeol, który w całej Italii znany był jako „ojciec tiramisu”. W dzisiejszym wpisie postanowiliśmy przypomnieć tę znaczącą dla całego cukiernictwa postać.

Rodzinny biznes

Ado Campeol urodził się w 1928 roku. W 1939 roku jego rodzina założyła w znajdującym się w regionie Wenecja Euganejska Treviso restaurację Le Beccherie, która dziś uchodzi za jedną z najważniejszych w całych Włoszech. Rodzinny biznes Ado Camepeol przejął pod koniec pierwszej wojny światowej, nie mając jeszcze ukończonych dwudziestu lat.

Współcześnie restauracja Le Beccherie jest jedną z głównych atrakcji Treviso. Jak właściciele opisują ją na stronie internetowej, Le Beccherie „wywodzi się z kuchni regionalnej, ale jest tworzona z myślą o kuchni międzynarodowej”. Położona w spokojnym, klimatycznym miejscu na uboczu restauracja idealnie nadaje się na poranną kawę lub obiad.

Jak powstało tiramisu?

Słynny deser znalazł się w menu Le Biccherie po raz pierwszy w 1972 roku, jego początków należy jednak szukać w 1955 roku, gdy żona Ado, Alba Campeol była w ciąży z synem Carlo. To wtedy teściowa Alby przygotowała jej obfite śniadanie z zabaglione i kawą, które miało „dodać jej sił”. Po urodzeniu dziecka, Alba wróciła do pracy w restauracji i wspólnie z cukiernikiem Roberto Loli Linguanotto oraz mężem zaczęła pracować nad stworzeniem deseru inspirowanego pysznym śniadaniem.

Początkowo eksperymentowano między innymi ze śmietaną czy ricottą, jednak efekt nie był wystarczająco dobry. Przełomem okazało się użycie świeżego mascarpone, co – według niektórych źródeł – miało być efektem przypadku. Tak czy inaczej to właśnie mascarpone stało się nieodzownym elementem tiramisu.

Nazwa tiramisu oznacza „wzmocnij mnie” lub „podnieś mnie na duchu”, co kojarzy się ze śniadaniem, które od swojej teściowej swego czasu otrzymała Alba Campeol. W 1981 roku w lokalnej gazecie Veneto zamieszczono po raz pierwszy przepis na tiramisu, a w 2010 został on zarejestrowany we Włoskiej Akademii Kuchni.

Choć, jak widać, tiramisu zawdzięczamy kilku osobom, to właśnie Ado Campeon jest znany na całym świecie jako „ojciec” tego deseru. Prezydent Wenecji Euganejskiej, Luca Zaia, przekazując kondolencje rodzinie Ado Campeola stwierdził, że region stracił jedną z największych gwiazd sztuki kuchennej.