Wczytuję dane...

Naleśnikowe propozycje na Święto Naleśnika

Naleśnikowe propozycje na Święto Naleśnika

Czy wiesz, że w kalendarzu aż roi się od świąt kulinarnych? Także w lutym czeka nas sporo smakowitych świąt, zarówno tych bardziej, jak i mniej wymyślnych. Pyszne wydarzenia będą miały miejsce już na samym początku miesiąca, bowiem 2 lutego w Polsce obchodzone jest Święto Naleśnika!

Kilka słów o Dniu Naleśnika

Powiedzieliśmy, że święto obchodzone jest w Polsce? W takim razie na początek naprostujmy kilka rzeczy! Święto, znane również jako la Chandeleur, pochodzi z Francji i to właśnie przede wszystkim w tym kraju jest celebrowane.

Święto Świec, czyli po francusku fête des chandelles, obchodzone jest 40 dni po Bożym Narodzeniu. Według tradycji, jego celebracja miała być wspomnieniem oczyszczenia Marii po porodzie oraz przyniesienia małego Jezusa do świątyni, co upamiętnia się właśnie zapalaniem świec o północy. Święto często nazywane jest również Świętem Światła.

No dobrze, ale gdzie w tych religijnych kontekstach miejsce dla… naleśników? Otóż historia mówi, że podczas obchodów fête des chandelles te smakowite placki zaczęto przyrządzać jako wyraz tęsknoty za wiosną. Ich okrągły kształt miał bowiem przypominać kojarzone z ciepłą wiosną słońce.

Nasze słodkie propozycje na Dzień Naleśnika

Czy skojarzenie naleśnika z wiosennym słońcem i wplątanie go w religijne święto wydaje się grubymi nićmi szyte? Być może… Jednak powiedzmy sobie wprost, każdy pretekst do przygotowania słodkiego naleśnika jest dobry! Oto nasze naleśnikowe propozycja na 2 lutego.

Naleśniki z czekoladą i owocami

Czyli, można powiedzieć, klasyk! Naleśniki z czekoladą i świeżymi owocami znakomicie sprawdzą się zarówno jako śniadanie, jak również jako deser czy przekąska do kawy. Doskonałym wyborem będzie przygotowanie polewy czekoladowej z czekoladowych pastylek mlecznych, które znajdziesz w ofercie sklepu Sugar Craft.

Naleśniki z bitą śmietaną i bananami

Kolejną naszą propozycją są naleśniki z bitą śmietaną i bananami – w sam raz do popołudniowej kawy! Naleśniki ze śmietaną i pokrojonymi bananami najlepiej jest podawać w formie zwiniętej. Można użyć również roślinną bitą śmietanę.

Naleśniki z mascarpone i marmoladą

Na koniec bardzo oryginalna propozycja, czyli naleśniki na słodko z mascarpone i marmoladą. Je również polecamy podawać w formie zawiniętej – warstwy wewnętrzne wypełniamy serkiem, a z wierzchu kładziemy wybraną marmoladę. Smacznego!

Nie ma chyba osoby, która nie lubiłaby naleśników na słodko. Dzień Naleśnika to doskonała okazja do tego, by znów zasmakować tych pysznych placków i spróbować ich w nowych wariantach!