Wczytuję dane...

Na co zwrócić uwagę podczas projektowania tortu artystycznego?

Na co zwrócić uwagę podczas projektowania tortu artystycznego?

Torty przygotowujemy na różne okazje. Są one niezbędnym elementem praktycznie każdej większej uroczystości – od wesela, przez różnego rodzaju rocznice i pierwszą komunię, aż po urodziny i imieniny. Nic więc dziwnego, że zawsze zależy nam na tym, by okolicznościowy tort nie tylko był smaczny, ale również atrakcyjnie wyglądał. Oto, na co należy zwrócić uwagę podczas projektowania tortu artystycznego!

Odpowiedni smak to podstawa!

Zacznijmy od podstaw. Żaden, nawet najpiękniejszy i najbardziej oryginalny tort artystyczny nie będzie dobry, jeśli nie będzie smaczny. Odpowiednia kompozycja smakowa to coś, co należy wziąć pod uwagę jeszcze przed tworzeniem figurek i ozdób z masy cukrowej.

Kompozycja smakowa powinna być dopasowana przede wszystkim do charakteru uroczystości i okoliczności oraz preferencji osoby – lub osób – dla której jest przygotowywany tort. Przykładowo, jeśli przygotowujesz tort dla dziecka, skupiaj się na jego preferencjach smakowych, a nie gości. W innym przypadku cały czar wywołany efektownie wyglądającym tortem pryśnie wraz z pierwszym gryzem.

Smak warto dopasować również do pory roku. Uniwersalna zasada mówi, że latem lepiej sprawdzają się torty lżejsze, biszkoptowe, owocowe i nieco kwaskowate, natomiast jesienią i zimą można postawić na ciężkie wypieki czekoladowe.

Wygląd, czyli esencja tortu artystycznego

Atrakcyjny i oryginalny wygląd to esencja tortu artystycznego. W tym aspekcie wiele zależy od Twoich umiejętności manualnych, zmysłu estetycznego oraz narzędzi i akcesoriów, jakie masz do wyboru. Najpiękniejsze torty bazują na kształtach wycinanych i modelowanych ręcznie oraz dekoracjach tworzonych przy pomocy narzędzi do modelowania masy cukrowej i tylek cukierniczych.

Jak wybrać najlepszy kształt tortu artystycznego? Najłatwiej jest stworzyć tort nawiązujący do hobby osoby świętującej urodziny lub imieniny lub charakteru święta – na przykład w przypadku pierwszej komunii czy wesela. Jeśli przygotowujesz tort dla dziecka, z pewnością doskonałym wyborem będzie udekorowanie tortu bohaterem ulubionej bajki malucha.

Wnętrze też jest ważne

Pamiętaj, że także wnętrze tortu powinno prezentować się atrakcyjnie! Krojenie i podawanie ciasta to ważna część każdego przyjęcia, dlatego warto zadbać o to, by poszczególne warstwy dobrze się ze sobą komponowały kolorystycznie. Taki tort na pewno sprawi wiele radości zarówno jubilatowi czy solenizantowi, jak również wszystkim zgromadzonym gościom.