Wczytuję dane...

Formy silikonowe — moda czy wygoda?

Formy silikonowe — moda czy wygoda?

Dzisiejsze cukiernictwo przeżywa właśnie prawdziwy renesans. Desery, które serwują nam cukiernie, cieszą więc nie tylko żołądek, ale również oko. Myślisz, że przygotowanie wyszukanych kompozycji ciast i pralinek jest trudne? Nic bardziej mylnego! Wystarczy, że wykorzystasz do ich przygotowania formy silikonowe, które dostępne są w wielu wariantach kształtów. Sprawdź, czy warto się w nie zaopatrzyć!

Formy sylikonowe — jak ich używać

Tradycyjną wersją formy silikonowej jest ta, wyprodukowana z blachy. Z takich blaszek do pieczenia korzystały jeszcze nasze babcie i mamy. Miały one jednak kilka wad, które sprawiały, że wypieki nie zawsze się udawały. Z tego względu postanowiono ulepszyć blaszany prototyp i tak powstały formy silikonowe.

W przeciwieństwie do tradycyjnych form, tych wykonanych z silikonu nie trzeba smarować margaryną przed wylaniem masy. Nieupieczone jeszcze ciasto wylewa się bezpośrednio do foremki i nie ma potrzeby jej wcześniej natłuszczać. Zbędny jest tu także papier do pieczenia, ponieważ gotowy wypiek do niej nie przywiera.

Jak czyścić formy silikonowe?

Formy do pieczenia czyści się dopiero kiedy ostygną. Nie należy myć ich od razu po wyjęciu z nich ciasta. Ostudzone formy silikonowe można obmyć pod bieżącą wodą przy użyciu zwykłego płynu do naczyń. Nie trzeba korzystać ze specjalnych środków chemicznych, chociaż na rynku są dostępne również produkty dedykowane do czyszczenia silikonowych wyrobów.

Elastyczne formy cechują się także bardzo dużą wytrzymałością na wysokie temperatury, dzięki czemu można je myć w zmywarce. Należy tylko pamiętać, aby przełożyć je na brudną stronę przed włożeniem do maszyny.

Formy silikonowe — zalety i wady

Podaliśmy już kilka niewątpliwych zalet form do pieczenia. Do podstawowych walorów produktów silikonowych zalicza się przede wszystkim ich elastyczność i łatwość użytkowania. Jednak to nie koniec ich atutów. Warto tutaj wspomnieć, że do form silikonowych ciasto raczej nie przywiera. Dzięki temu można je w łatwy sposób wyciągnąć. Same formy nie zajmują również dużo miejsca, więc są wygodne w przechowywaniu.

Jak każdy produkt, formy także mają pewne wady. Na początku ich użytkowania ciasto może przypalać się lekko od spodu. Dodatkowo artykuły gorszej jakości mogą powodować przesiąknięcie wypieku zapachem plastiku.

W naszej ofercie znajdują się tylko produkty od najlepszych cukierniczych producentów. Znajdziesz w niej wiele foremek takich jak np. bezzapachowa forma silikonowa Mini Goccia, która wykonana jest z najwyższej klasy materiałów dopuszczonych do kontaktu z żywnością. Gwarancja najwyższej jakości to również pewność, że Twoje wypieki będą nie tylko pięknie wyglądać, ale także dobrze smakować.