Dlaczego warto gotować z rodziną?
Spędzanie czasu w kuchni nie musi być tylko obowiązkiem! Poza chwilami spędzonymi na przygotowywaniu obiadu czy kolacji można wykorzystać to pomieszczenie do integracji całej rodziny - niezależnie od wieku i umiejętności. Dlaczego więc warto przyjrzeć się temu co robimy w kuchni?
Pomaga budować więzi
Przysłowie mówi, że do serca najłatwiej dotrzeć przez żołądek. Z pewnością jest w tym ziarno prawdy, ale trzeba pamiętać też jak ważna jest droga do celu.
Dlatego jeśli planujemy spędzić w kuchni dużo czasu, to warto wybrać sobie dobre towarzystwo. Może być to partner lub sympatia - nieważne czy jest to ktoś poznany ostatnio, czy małżeństwo z wieloletnim stażem!
Umiejętności również nie powinny być tutaj przeszkodą. Dla tych, którzy zaczynają przygodę z wypiekami polecamy gotowe mieszanki cukiernicze z których w łatwy sposób możemy stworzyć pyszne ciasta, wystarczy trzymać się instrukcji! Dodatkowym ułatwieniem będzie skorzystanie z silikonowych form, dzięki którym możemy tworzyć desery w ciekawych kształtach, na przykład praliny, których wnętrze możemy wypełnić wedle własnego uznania.
Dzięki temu możemy lepiej poznać preferencje smakowe naszych bliskich i przy następnej okazji zaskoczyć ich słodkościami przygotowanymi pod ich gust.
Łączy pokolenia
Większość z nas pamięta blok czekoladowy zrobiony przez naszych rodziców czy dziadków - ten smak niepowtarzalny smak kojarzy się z wizytą u babci, a starsze pokolenie pamięta go jako jeden z reliktów PRL-u. Dlaczego więc nie opowiedzieć dzieciom lub wnukom o historii zamkniętej w kawałku czekoladowego ciasta? Ustne przekazywanie opowieści jest równie ważne jak wiedza zawarta w podręcznikach, a rodzinne anegdoty mogą być opowiadane przez pokolenia.
Oczywiście wymiana informacji działa również w drugą stronę - jeśli dziecko poprosi rodziców o zrobienie ciasta udekorowanego postaciami z jego ulubionej bajki, to dobry moment żeby mogło opowiedzieć o swojej pasji.
Dodatkowo dzieci często łączą własne emocje z bohaterami kreskówek i filmów które oglądają, więc może być to dobra droga do lepszego zrozumienia problemów trapiących najmłodszych domowników.
Wspomaga rozwój
Robienie wypieków to sztuka wymagająca dokładności i cierpliwości, a to cechy przydatne w każdej dziedzinie życia. Wprowadzając kogoś do świata w którym trzeba zwracać uwagę na szczegóły i dbać o swoje otoczenie, to warto robić to od najmłodszych lat. Natomiast jeśli nie chcemy dopuszczać dzieci do gorącego pieca lub narzędzi cukierniczych, to możemy dać im trochę masy cukierniczej, która przypomina modelinę, a jest bezpieczna, nawet jeśli nasz podopieczny zdecyduje się ją zjeść. Dzięki temu dzieci mogą wykazać się kreatywnością, a przy okazji ćwiczyć umiejętności motoryczne, które pomogą im np. przy nauce pisania.