Wczytuję dane...

Polskie ciasta wyróżnione w międzynarodowym rankingu

“Tort dobry, taki nie za słodki” to uniwersalne stwierdzenie, które łączy wszystkich polaków podczas konsumpcji praktycznie każdego rodzaju ciasta. Wszyscy mamy swoje gusta i guściki - jedni lubią sernik z rodzynkami, inni ubóstwiają kremówki, a dla jeszcze kolejnych najlepsza jest drożdżowa babka. Jednak w międzynarodowym rankingu Taste Atlas znalazło się miejsce dla kilku pozycji prosto z naszego kraju. Na pierwsze 50 miejsc aż 6 z nich zajmują ciasta z naszego kraju. Poznajmy zwycięzców!

Sękacz

Ten przysmak pochodzący z Podlasia jest wyjątkowy na skalę światową i dlatego też zajął trzecie miejsce w rankingu Taste Atlas. Ciasto wypiekane jest na specjalnym wałku w temperaturze 300 stopni, gdzie stopniowo oblewany jest masą, co tworzy charakterystyczne słoje, a czas pieczenia sięga dwóch-trzech godzin. Jeśli jednak nie zależy nam na wyglądzie, a smaku sękacza, to możemy spróbować zrobić go samemu w domu w piekarniku!

Sernik

Pozycję niżej, bo na czwartym miejscu znajdziemy nasz klasyczny polski sernik. Jajka, cukier i twaróg - tak niewiele trzeba aby stworzyć pyszne ciasto, które podbija serca ludzi z całego świata. Obecnie możemy dostać go w wielu wersjach - z czekoladą, z owocami w żelu czy polewami. Każdy znajdzie coś dla siebie! Na zimno, na ciepło, królewski - ogranicza nas tylko wyobraźnia!

Karpatka

Miejsce 16 zajmuje karpatka. Ciasto parzone i ciężki, waniliowy krem sprawiają, że to ciasto odmienne od wszystkich innych które znamy. Posypana cukrem pudrem może przywodzić na myśl ośnieżone szczyty gór karpackich, od czego również wywodzi się nazwa tego specjału. Dla wielu osób karpatka jest bardzo podobna do kolejnego ciasta w naszym zestawieniu - kremówki.

Kremówka

Ciasto spopularyzowane na terenie całego kraju przez Jana Pawła II, który opowiadał jak to “po maturach chodzili na kremówki” i wiedzą powszechną było, że to jego ulubiony deser.

Inaczej zwane Napoleonką, ciasto to ma kremowy, waniliowy smak, podobnie jak karpatka, jednak forma podania mocno się różni. Kremówki wydają się być bardziej zbite, a zamiast ciasta parzonego można użyć ciasta francuskiego. Ten polski specjał zajął 23 miejsce w rankingu.

Piernik

Toruński specjał uplasował się na 43 miejscu w rankingu Taste Atlas. Korzenno-miodowy smak kojarzy nam się głównie z okresem świątecznym, chociaż wiele rodzin piecze to ciasto wcześniej, ponieważ uważają, że odstały piernik jest smaczniejszy. Można dodać do niego suszone owoce lub orzechy, to już kwestia gustu i tradycji. Tutaj również możemy popisać się inwencją twórczą i podać go z różnorakimi polewami i konfiturami.