Wczytuję dane...

Tajniki przygotowania ciasta drożdżowego

Tajniki przygotowania ciasta drożdżowego

Ciasto drożdżowe to jedno z najpopularniejszych rodzajów ciast – możemy przyrządzić je na słodko lub wytrawnie, jest podstawą wielu pysznych deserów. Aby cieszyć się puszystym i miękkim kawałkiem ciasta, warto poznać zasady jego wytwarzania. Czasem drobny błąd sprawia, że ciasto nie przypomina tego z przepisu, dlatego w tym wpisie przedstawiamy tajniki wykonania dobrego ciasta drożdżowego.

Zarezerwuj czas

To chyba najważniejszy z warunków, jaki musimy stworzyć do przygotowania najlepszego ciasta na bazie drożdży – dzięki temu nie zrobimy w pośpiechu żadnych błędów i damy ciastu odpowiedni czas do wyrośnięcia. Wykonanie tego typu ciasta najczęściej dzielimy na dwa lub trzy etapy: pierwszy to wyrastanie zaczynu, a kolejne to wyrastania gotowego ciasta: czasem wystarczy jedno, a inne przepisy wymagają pozostawienia gotowego ciasta na drugie wyrastanie.

Zaczyn do większości przepisów składa się z ciepłej wody lub mleka, porcji suchych lub miękkich drożdży i cukru. Cukier pozwala drożdżom rosnąć. Zaczyn umieszczamy w ciepłym miejscu i czekamy około 10 – 20 minut, aż drożdże znacznie zwiększą swoją objętość, a ich wierzch będzie przypominał piankę z bąbelkami.

Podążaj za przepisem

Doświadczeni piekarze i cukiernicy mogą przygotowywać desery „na oko” – jednak wielu z nich dokładnie odmierza wszystkie składniki, aby otrzymać perfekcyjne ciasto. Warto brać z nich przykład, zwłaszcza, jeżeli dopiero zaczynamy swoją przygodę z pieczeniem. Zbyt duża ilość mąki spowoduje, że ciasto będzie twarde, z kolei nadmiar masła lub płynu sprawi, że ciasto będzie zbyt ciężkie, a wtedy ryzykujemy powstanie zakalca.

Po wyrośnięciu zaczynu możemy przystępować do mieszania składników i wyrabiania ciasta. Aby cieszyć się puszystym i miękkim ciastem, możemy zagniatać je ręcznie, nie uciskając zbyt mocno. Dobrym wyborem będzie silikonowa szpatułka, do której ciasto się nie przyklei, a pomoże wyrobić je odpowiednio delikatnie. Jeżeli posiadasz mikser z miską, wystarczy, że ustawisz właściwe tempo wyrabiania.

Warto również zadbać o przygotowanie samych składników – przesiać mąkę przez sitko do mąki, a mleko, jajka i tłuszcz dodawać, kiedy będą w temperaturze pokojowej. Pamiętaj, że suche składniki mieszamy oddzielnie od płynnych, a następnie dodajemy wymieszane składniki płynne do suchych.

Wyrastanie, pieczenie i wykończenie

To ostatni etap przygotowania ciasta. Ciasto drożdżowe na pizzę z dodatkiem oliwy zamiast masła może wyrastać tylko raz. Jeżeli przygotowujesz większą ilość, podziel ciasto na porcje przed wyrastaniem – w innym wypadku możesz rozerwać delikatną strukturę wyrośniętego glutenu, a ciasto straci puszystość i delikatność. Po godzinie wyrastania możesz przystąpić do nakładania składników i pieczenia.

Jeżeli chcesz stworzyć słodkie drożdżowe ciasto, pamiętaj, aby nie przeładować go zbyt dużą liczbą owoców i innych dodatków, inaczej wypiek opadnie pod ich ciężarem. Wypieki takie jak jagodzianki, słodkie bułeczki czy zawijańce powinny wyrosnąć po raz kolejny już po uformowaniu – dzięki temu będą maksymalnie lekkie.