Wczytuję dane...

Smaki i rodzaje tortów

Smaki i rodzaje tortów

Czy może być lepszy sposób na świętowanie specjalnej okazji, niż kawałek pysznego tortu? Taki deser sprawdza się na urodziny, wesela, rocznice, chrzciny, komunie i wiele innych świąt. Wśród bogactwa propozycji dziesiątek tortów z pewnością znajduje się taki, który przypadnie Ci do gustu. Jeżeli chcesz samodzielnie przygotować bądź zamówić tort i nie wiesz, jaki rodzaj wybrać, zapraszamy do lektury naszego artykułu! Dowiesz się, jakie są podstawowe rodzaje tortów.

Klasyczny tort z biszkoptu i śmietanki

Prosty deser, którego konsystencja jest lekka jak chmurka i rozpływa się w ustach. Bardzo często przygotowywany na śluby i komunie, ponieważ jest uniwersalny, smakuje większości osób, a śmietankę można wzbogacić dowolnymi owocami, konfiturą i innymi dodatkami. Ciekawą wersją jest amerykańska interpretacja klasycznego deseru: śmietankę posypujemy kolorową posypką. Taka odmiana tego rodzaju tortu często jest podawana na dziecięcych przyjęciach urodzinowych. Kolorowa posypka sprawia, że tort od razu przyciąga uwagę młodych fanów słodkości.

Tort bezowy

Odpowiedni dla fanów nieco bardziej wytrawnych smaków, sprawdza się na różne okazje. Wśród tortów bezowych najczęściej spotykamy połączenie bezy i kremu kawowego lub torty takie jak Dacquoise i tort Pavlova. Ten pierwszy jest nie tylko przekładany kremem kawowym i kajmakowym, ale także ma dodatek słodkich, klejących daktyli i chrupiących orzechów włoskich czy pekan. To prawdziwa feeria smaków, tekstur i konsystencji. Z kolei tort Pavlova to beza i krem na bazie śmietanki i mascarpone, który jest umieszczony we wgłębieniu bezy. Pavlova najczęściej jest dekorowana świeżymi truskawkami i innymi owocami.

Tort naleśnikowy

Ciekawa alternatywa dla klasycznego ciasta, doskonała dla tych, którzy szukają odmiany od standardowych deserów. Jak wskazuje nazwa, jego bazą są naleśniki, jednak nie muszą to być wyłącznie podstawowe, białe naleśniki. Możesz przygotować również wersję z dodatkiem kakao. Przed smażeniem naleśników ciasto odstaw na minimum 30 minut (może stać w lodówce nawet całą noc). Aby tort miał odpowiednią wysokość, musisz usmażyć około 20 lub więcej naleśników – pamiętaj, że są one cienkie. Taki tort możesz przełożyć dowolnym ulubionym kremem czy masą, od masy budyniowej, kajmakowej, śmietanowej aż po konfiturę i czekoladę.

Tort z masą cukrową

Świetny sposób na proste ozdobienie tortu. Bazą może być biszkopt przełożony dowolnym kremem. Tort wykańczamy pokrywając go masą cukrową w dowolnym kolorze. Wystarczy, że rozwałkujesz ją na odpowiednią grubość przed wykorzystaniem, gdyż zbyt cienko rozwałkowana masa może tworzyć prześwity. Masa cukrowa pozwala na formowanie dowolnych kształtów, takich jak figurki, kwiaty i wiele innych. Ogranicza Cię wyłącznie wyobraźnia!