Wczytuję dane...

Colomba di Pasqua – włoskie ciasto wielkanocne

Colomba di Pasqua – włoskie ciasto wielkanocne

Sernik, mazurek, cytrynowa babka… to tylko najpopularniejsze polskie wypieki bożonarodzeniowe. A gdyby tak tym razem zaskoczyć rodzinę i na święta przygotować coś, czego jeszcze nie miała okazji spróbować? Od dawna staramy się przekonywać naszych czytelników i czytelniczki do otwartości i próbowania nowych smaków. Na dziś przygotowaliśmy dla Colomba di Pasqua, czyli przepyszne ciasto wielkanocne prosto ze słonecznej Italii!

Czym jest Colomba di Pasqua?

Chociaż we Włoszech Wielkanoc nie jest obchodzona tak hucznie jak Boże Narodzenie, znani z zamiłowania do słodkości mieszkańcy Półwyspu Apenińskiego nie mogliby odmówić sobie wymyślenia wyjątkowych wypieków także na tę okoliczność. Colomba di Pasqua to w rzeczywistości dość klasyczna babka drożdżowa wzbogacona o dużą ilość skórki pomarańczowej, bakalie, polana polewą migdałową.

To, co znacząco wyróżnia ciasto spośród innych wypieków, to jego kształt. Nazwa babki w języku polskim oznacza po prostu „wielkanocną gołębicę” – i rzeczywiście, uwielbiający symbolikę Włosi babkę przygotowują w specjalnych formach o kształcie biblijnej gołębicy. Bez obaw, w Polsce takie papierowe formy również można kupić.

Historia włoskiej babki wielkanocnej

Jakiś czas temu pisaliśmy o panna cottcie, do której „prawa” roszczą sobie zarówno mieszkańcy Piemontu, jak również regionów Emilia-Romania i Toskania. Z wielkanocną włoską babką jest podobnie. Część Włochów jest przekonana, że pochodzi z Lombardii, a druga połowa – że z Sycylii. Wersja z północy mówi, że Colomba di Pasqua pochodzi z przełomu VI-VII wieku i panowania Longobardów, natomiast mieszkańcy południa twierdzą, że przepis na Colomba di Pasqua wymyślili cukiernicy, którzy inspirowali się tradycyjnym ciastem sycylijskim.

Mąka tortowa, cukier puder, bakalie i migdały – przepis na Colomba di Pasqua

Do przygotowania babki potrzebujesz około 8g suchych drożdży, 450g mąki tortowej, 150ml mleka, 80g roztopionego masła, 3 jajka, 1 żółtko, szczyptę soli, 80g cukru do wypieków, łyżeczkę ekstraktu z wanilii, skórkę z jednej cytryny, 50g bakalii i 50g kandyzowanej skórki pomarańczowej. Przygotuj też migdały i cukier puder.

Na początek do jednej miski powinna trafić mąka tortowa i suche drożdże. Po ich wymieszaniu dodaj jajka, żółtko, sól, cukier, ekstrakt waniliowy, skórkę cytryny i pomarańczy oraz, na koniec, tłuszcz. Wyrabiaj je tak długo aż będzie jednolite i elastyczne, by później dodać bakalie i wyrabiać przez kolejnych kilka minut. Ciasto odstaw w ciepłe miejsce i odczekaj aż podwoi swoją objętość.

Po tym czasie ciastem należy wypełnić formę i umieścić w niej migdały. Następnie znów odłożyć w ciepłe miejsce i poczekać aż masa urośnie po brzegi. Wtedy całość można włożyć do piekarnika i piec przez około 30 min w temperaturze 180˚C. Po wyjęciu babkę obsyp cukrem pudrem. I gotowe!