Tiramisu – jak w domu zrobić pyszny deser prosto z Włoch?
W jednym z ostatnich artykułów dzieliliśmy się z Wami naszymi propozycjami na idealne letnie desery – orzeźwiające pyszności, które znakomicie sprawdzają się jako dodatek do porannego cappuccino lub popołudniowego spotkania w gronie znajomych i rodziny. Obiecaliśmy tam, że w kolejnym wpisie zaprezentujemy Wam szybki i prosty przepis na domowe tiramisu. Słowa dotrzymujemy – w tym artykule wyjaśniamy, jak w domu przygotować ten pyszny deser prosto ze słonecznej Italii.
Historia tiramisu
Byłoby chyba zbyt prosto, by historia tiramisu ograniczała się do jednej, akceptowanej przez wszystkich wersji. Tak samo jak w przypadku innych największych deserów i potraw kojarzonych z kuchnią włoską, do miana „wynalazcy” tiramisu pretenduje kilka włoskich miast. W Wenecji uważają, że tiramisu pochodzi właśnie z miasta miejskich kanałów i gondoli, a we Florencji – że ze stolicy Toskanii. Inne miasta, które roszczą sobie prawa do tiramisu, to między innymi Siena, Friuli czy Treviso.
A jak jest w rzeczywistości? Trudno powiedzieć, bo obecnie tiramisu przyjmuje najróżniejsze formy – najczęściej jest to kwadratowe ciastko podobne do polskich wuzetek, ale tiramisu to także pyszne desery w pucharkach lub lody… Ogólnie przyjmuje się jednak, że deser po raz pierwszy zaserwowano w północno-wschodnich Włoszech w latach 70. XX wieku, gdy cukiernik Loly Linguanotto zaserwował go gościom swojej restauracji Alle Beccherie w Treviso.
Od tego momentu „kariera” tiramisu ruszyła pełną parą. Deser szybko rozprzestrzenił się po kawiarniach i restauracjach Wenecji Euganejskiej, stał się jednym z kulinarnych symboli Italii lat 80., a następnie zawładnął sercami (czy też raczej – podniebieniami?) smakoszy na całym świecie.
Jak przygotować domowe tiramisu?
Teraz pysznym tiramisu możesz cieszyć się także we własnym domu. Do przygotowania go potrzebujesz wyłącznie opakowanie podłużnych biszkoptów, jedno opakowanie serka mascarpone (400-500 g), 200 ml śmietanki kremówki, trzy żółtka, 130 ml likieru amaretto, 200-250 ml mocnej kawy, 3-4 łyżeczki cukru i szczyptę kakao.
W pierwszej kolejności trzeba zmieszać ostudzoną kawę z likierem amaretto, a żółtka intensywnie zmiksować z cukrem na gładką, jednolitą masę. Kremówkę zmieszaj z serkiem mascarpone, a następnie stopniowo dodawaj masę z żółtek i cukru. Kolejnym krokiem jest ułożenie poszczególnych warstw w pucharku. Zacznij od biszkoptów otoczonych kawą z amaretto, a następnie przykryj je warstwą przygotowanej masy. Ten krok powtórz jeszcze raz lub dwa, aż dojdziesz do szczytu pucharka. Na koniec deser posyp dość obficie kakao i wstaw do lodówki na około trzy godziny. Buon Appetito!