Wczytuję dane...

Torty artystyczne – na jakie okazje się nadają?

Torty artystyczne – na jakie okazje się nadają?

Słodkie torty są już znane od wielu lat. Dość powiedzieć, że do samej Polski trafiły na początku XVI wieku, gdy pojawiły się na dworze królowej Bony. Na przestrzeni kolejnych wieków wymyślano – czasem działo się to planowo, a czasem było to dziełem przypadku – kolejne, mniej lub bardziej wymyślne torty. Dzisiaj z kolei coraz większą popularnością cieszą się torty artystyczne, które przykuwają uwagę przede wszystkim oryginalnym wyglądem. Czym dokładnie się one cechują i na jakie okazje nadadzą się idealnie? Zapraszamy do lektury!

Czym jest tort artystyczny?

Na przestrzeni lat mieliśmy już wiele sławnych tortów – od tortu królowej angielskiej Wiktorii, przez tort Sachera i tort szwarcwaldzki, po doskonale wszystkim znaną Pavlowę. Wszystkie one cechują się ściśle określoną procedurą przygotowania i na ich tle torty artystyczne niewątpliwie wyróżniają się oryginalnością.

Bardzo często wydaje nam się bowiem, że tort artystyczny powinien przede wszystkim „wyglądać”. A to błąd, bo niepowtarzalny smak odgrywa tu niezwykle ważną rolę. Takie pyszności przygotowuje się zazwyczaj z naturalnych, oryginalnie skomponowanych składników, które często dobiera się na podstawie indywidualnych preferencji osoby, dla której tort jest przygotowywany. Przygotowanie wysokiej jakości tortu artystycznego wymaga zatem umiejętności dobierania i komponowania poszczególnych składników i smaków.

Sam wygląd oczywiście także jest niezwykle ważny. Pod kątem artystycznym torty te powinny być niepowtarzalne i mieć formy oraz dekoracje dopasowane do okazji lub zainteresowań osoby, dla której się go przygotowuje. Pewne umiejętności manualne są zatem w tego rodzaju cukiernictwie mile widziane.

Okazje idealne na tort artystyczny

Co mamy przed oczami myśląc o tortach artystycznych? Prawdopodobnie kolorowe, wymyślne formy i zdobienia przedstawiające bohaterów bajek, filmów animowanych czy zwierzątek. Oczywiście, nie jest to przypadek – torty artystyczne znakomicie sprawdzają się podczas wszelkiego rodzaju okazji związanych z dziećmi, na czele z urodzinami czy imieninami. Dużą popularnością cieszą się jednak także torty artystyczne na chrzest lub pierwszą komunię świętą.

Te przepyszne, kolorowe słodkości będą także znakomitym wyborem na urodziny dla osób dorosłych. Bardzo popularne jest również przygotowywanie artystycznych tortów weselnych. Tak huczna okazja znakomicie nadaje się do stworzenia dużego, okazale zdobionego i przede wszystkim wyjątkowego tortu!