Wczytuję dane...

Historia czekolady – jakie są początki najpopularniejszego smakołyku?

Historia czekolady – jakie są początki najpopularniejszego smakołyku?

W ciastach, ciastkach, babeczkach, cukierkach, tortach, deserach owocowych i lodowych czy wafelkach – obecnie czekoladę dodaje się do najróżniejszych wypieków, śniadań, a nawet potraw obiadowych. Ale czy zastanawiałaś się kiedykolwiek, skąd w ogóle wzięła się czekolada, którą regularnie kupujesz w marketach, osiedlowych sklepikach i cukierniach? Cofnijmy się o dziesiątki lat i zobaczmy, jak wyglądały początki tego najpopularniejszego smakołyku.

Kiedy to się zaczęło?

Zaskoczeniem może być dla Ciebie fakt, że historia czekolady ma swój początek wiele lat przed Chrystusem. Na podstawie malowideł i narzędzi do obróbki ziaren kakaowca, które znaleziono na terenie dzisiejszego Meksyku, stwierdzono, że początki czekolady sięgają nawet 1000 lat p.n.e.

Uznaje się, że jako pierwsi spożywcze właściwości ziaren kakaowca odkryli rdzenni mieszkańcy Ameryki z plemienia Omleków. Gdy nauczyli się wyrabiać czekoladę z kakao, pili ją w charakterze napojów leczniczych lub wykorzystywanych podczas ceremonii religijnych. Dostępna dla wyższych klas społecznych czekolada często była doprawiana miodem lub przyprawami, takimi jak chili czy pieprz.

Choć przez kolejne wieki czekolada była traktowana przez plemiona z Zatoki Meksykańskiej z dużym szacunkiem jako dar od boga Quetzalcoatla, wkrótce poznano także jej bardziej przyziemną wartość. Ziaren kakaowca jako środka płatniczego jako pierwsi użyli Majowie.

Czekolada trafia do Europy

Przełomowym momentem w historii rozprzestrzeniania się czekolady po świecie było dotarcie do Ameryki przez Krzysztofa Kolumba w 1492 roku. Włoski żeglarz podczas swojej wyprawy napadł na statek Majów i zrabował wszystko, co się dało. Trzeba jednak zaznaczyć, że początkowo Europejczycy nie poznali się na czekoladzie tak, jak na innych, przywiezionych z Ameryki, produktach spożywczych. Nie potrafili wyrabiać ani popularnego wśród Majów napoju xococalit z roztartych ziaren kakaowca zmieszanych z kukurydzą i chili, ani zimnego napoju Azteków, w którym czekoladę mieszano z kukurydzą, miodem, wanilią i suszonymi płatkami kwiatów.

Co nie udało się Kolumbowi, udało się innemu zdobywcy. W trakcie podboju Meksyku na początku XVI wieku, hiszpański konkwistador Hernan Cortes uzyskał od Azteków przepis na wytwarzane z czekolady napoje.

Gdy Europejczycy zwrócili uwagę na wyjątkowy smak czekolady, ta błyskawicznie zaczęła podbijać stary kontynent. Najpierw ziarna kakao dużą popularnością cieszyły się wśród konkwistadorów, później wśród innych państw kolonizatorskich. W XVII wieku na królewskim dworze we Francji rozpowszechnił je król Ludwik XIV. Na przełomie XVII i XVIII wieku pitnej czekolady można było już spróbować w wielu kawiarniach w krajach europejskich.