Wczytuję dane...

Temperowanie czekolady w domu – jak to zrobić?

Temperowanie czekolady w domu – jak to zrobić?

W domowym zaciszu możemy przygotować wiele wyjątkowych potraw. Często decydujemy się na słodkości – umilają nam wolną chwilę i są doskonałym dopełnieniem chwili domowego relaksu. Własnoręcznie zrobione słodkości to także świetny pomysł na prezent dla bliskiej osoby. Jeżeli szukasz odmiany od wypiekania zwykłych ciast i babeczek, proponujemy alternatywę w postaci domowych wyrobów z czekolady. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest temperowanie czekolady, dlaczego warto go spróbować i jak samodzielnie zrobić to w domu.

Czym jest temperowanie czekolady?

Głównym celem temperowania czekolady jest uzyskanie chrupiącej i błyszczącej warstwy czekolady. To taka czekolada, którą znasz na przykład z polew lodów na patyku czy rozpływającej się w ustach czekoladki z bombonierek i zewnętrznej warstwy cukierków. Podstawą procesu temperowania czekolady jest jej podgrzanie, a następnie schłodzenie, co pozwala uzyskać chrupkość i połysk. Aby poprawnie temperować czekoladę, musimy uważnie śledzić wysokość temperatury. W tym celu powinniśmy zaopatrzyć się w termometr kuchenny, za pomocą którego będziemy obserwować temperaturę – to najistotniejszy aspekt temperowania czekolady.

Dlaczego warto temperować czekoladę?

Kiedy już wybierzemy termometr, pozostaje jedynie poprawne temperowanie czekolady. Wystarczy podążyć za przepisem, abyśmy mogli cieszyć się domowymi czekoladkami i innymi słodkościami z warstwą chrupiącej i pysznej czekolady. Przygotowanie tego typu wyrobów samodzielnie pozwala nam kontrolować składniki. Możemy mieć pewność, że w końcowym wyrobie znajdzie się wyłącznie to, co dodaliśmy w trakcie robienia przepisu. To dobra propozycja nie tylko dla łasuchów, ale także dla alergików i pasjonatów gotowania.

Jak samodzielnie temperować czekoladę?

Wiemy już, że najważniejsze jest osiągnięcie odpowiedniej temperatury. Zaleca się odmienną temperaturę dla czekolady gorzkiej, mlecznej i białej. W przypadku czekolady gorzkiej pierwsze podgrzanie doprowadzamy do 45-48°C, następnie chłodzimy do temperatury 31-32°C. Czekoladę mleczną podgrzewamy do temperatury 29-31°C, a białą do 28-29°C.

Najprostszym sposobem na obniżenie temperatury i tym samym zatemperowanie czekolady jest dodawanie czekolady w kaletkach (dropsach) do czekolady rozpuszczonej w ilości mniej więcej ⅓ wagi tej rozpuszczonej.

Zatemperowaną czekoladę wykorzystujemy jak najszybciej, a pozostałości możemy ponownie rozpuścić i zatemperować.

W pomieszczeniu, gdzie temperujemy czekoladę, musi również występować temperatura pokojowa, czyli taka w przedziale 18-21°C. Powinniśmy także pamiętać, że termometr wkładamy do środka miski wypełnionej czekoladą i w ten sposób monitorujemy wzrost i spadek temperatury. Pilnujmy również, aby do czekolady nie dostała się woda. Dzięki tym wskazówkom bez problemu przeprowadzisz samodzielne temperowanie czekolady.